Статті про вишивку і армійських нашивках і шевронах

Український традиційний візерунок (вишивка хрестом)

Історія українського традиційного вишитого вбрання починається ще в стародавності. Ще до утворення Київської Русі існував звичай одягати вишиту сорочку - на свято розшиту самобутнім візерунком, на кожен день - з грубої тканини, іноді прикрашеним невеликим візерунком.

Українська вишивка хрестиком

Традиційно вишиванки виготовлялися з грубої тканини - домотканной конопляної або лляної. Це як невибіленими сіре полотно, так і білосніжно-біле, одягається на свято.

Українські вишиванки мають дуже багато спільного з традиційними костюмами інших східнослов'янських народів. Подібність була як в крої, так і в візерунку.

Але кожен регіон України мав свої особливості в застосовуваних кольорах візерунка:

 • Буковина. На Буковині в візерунку на вишиванці присутні чорний, жовтий і помаранчеві кольори. Для вишивки використовуються різні нитки - шовк, вовна. Багато вишивки виконаної бісером. На вишиванках використовувався узор із зображенням тварин.

  Традиційна візерунок Буковина Україна - схема вишивки хрестиком

 • Полтавщина. На Полтавщині був прийнятий білий візерунок на білій тканині. Дуже часто це була біла гладь. Іноді зустрічалися візерунки виконані червоними або сірими нитками. Білий візерунок обводився кольоровими або чорними рядками.

  Традиційна візерунок Полтава Україна - схема вишивки хрестиком
 • Південь України. Південно-українські візерунки на вишиванці зазвичай складаються з безлічі квітів. Основні мотиви малюнка - це квіткові візерунки. Візерунок виконується хрестиком або напівхрестиком.

  Традиційний візерунок Південна Україна - схема вишивки хрестиком
 • Волинь. На Волині в візерунку вишивки характерний переважно одноколірний простий по композиції візерунок, виконаний червоною ниткою.

  Традиційний візерунок Волинь Україна - схема вишивки хрестиком
 • Полісся. У Поліссі схема для вишивки хрестиком являє собою безперервній орнамент з квітів або геометричних фігур в чорно-червоному кольорі. Зазвичай це простий малюнок. Вишивка червоною ниткою на білому або невибіленому льні.

  Традиційний візерунок Поліссі України - схема вишивки хрестиком
 • Чернігівщина. На Чернігівщині вишивка виконувалася тонкими нитками з характерним малюнком дрібними стібками, властивим саме для цьому регіону. Кольори ниток - білий, чорний, червоний, блакитний, жовтий.

  Традиційний візерунок Чернігівщина Україна - схема вишивки хрестиком
 • Київщина. На Київщині у візерунку вишиванок переважає переплетіння геометричного і рослинного орнаменту червоного, білого і чорного кольору. Рослинні візерунки винограду переплітаються з шишками хмелю, ромбами і квадратами. Незначне використання чорного кольору для додання відтінку малюнку.

  Традиційний візерунок Київщина Україна - схема вишивки хрестиком
 • Поділ. Подільські вишиванки відрізняються поєднанням різних технік вишивки. Використовується вишивка хрестиком і проста гладь. Основний орнамент виконаний одним цвтом, а ось дрібні деталі можуть виконуватися палітрою з різних кольорів нитки. Подільські вишиванки відрізняються барвистими квітами.

  Традиційний візерунок Поділ України - схема вишивки хрестиком
 • Тернопільщина. На Тернопільщині візерунки виконують дуже щільними стібками. Це додає візерункам рельєфність і об'ємність. Як правило, це одноколірний візерунок окантований ниткою іншого кольору.

  Традиційний візерунок Тернопільщина Україна - схема вишивки хрестиком
 • Карпати. Дуже виділяються Карпатські вишиті візерунки. Дуже велике багатство фарб ниток. За візерунку карпатської вишивки можна ідентіфіцровать місце, де була вишито такий виріб з точністю до одного села. Кожне село мало свій неповторний візерунок і своє поєднання кольорів.

  Традиційний візерунок Карпати Україна - схема вишивки хрестиком
 • Вінниччина. Вінницькі вишиванки характеризуються змішанням різних технік вишивки. Використовуються і гладь, і мережка, і вишивка хрестом.

  Традиційний візерунок Вінниччина Україна - схема вишивки хрестиком
 • Закарпаття. Вишиванки Закарпаття відрізняє зигзагоподібний візерунок. Основні кольори - червоний і чорний, з переважанням будь одного кольору.

  Традиційний візерунок Закарпатті Україна - схема вишивки хрестиком
 • Львівщина. Для Львівської вишивки характерне поєднання різних технік вишивки в візерунку. Візерунки складаються з елементів, розташованих на великій відстані один від одного, що надає вишивці легкість.

  Традиційний візерунок Львівщина Україна - схема вишивки хрестиком

Ця стаття росийскою
Читайте також...
harmonious harmonious