Сторінки історії: Нашивки на уніформу

Нашивки на уніформу

Погони, петлиці, орли, канти, знаки фахівців…

Використано матеріали www.replik.ru.

Стандартні нашивки для рядового і молодшого командного складу виготовлялися машинним способом. Послідовність орлів вишивалися на довгій стрічці, від якої потім відрізали по одному орлу. Те ж з петлицями, вони ткалися бобінами, а перед пришиванням кравець відрізав їх, загинав необхідним чином і пришивав. Існували також нашивки, вишиті вручну і/або на готовій формованою основі. Ці нашивки були дорожче у виробництві і призначалися для офіцерів або для роздрібної торгівлі солдатам.
фото - полотно орлів (оригінал)
фото - пришитий швом-зигзагом орел СС (оригінал)

Білі орли СС на полотні і такий же орел, вирізаний з полотна і пришитий на камуфльований комбінезон парашутиста СС (рідкісні предмети, оригінали). (4, 1)

фото - стрічка петлиць (копія)

Стрічка петлиць Вермахту (копія).

фото - стрічка черепів (копія)

Стрічка черепів СС (копія).

До війни було нормою пришивати нашивки на готову куртку. З початком війни було потрібно оптимізувати виробництво - і нашивки стали пришивати під час виробництва куртки. Причому спочатку це робили, використовуючи швейну машинку частково: один або два прямих шва строчити на машинці, інша частина дошивають вручну. Потім орла і петлиці пришивали швом-зигзагом навколо нашивки або рідше звичайної рядком-лінією.фото - орел, пришитий швом-зигзагом
фото - петлиця, пришита швом-зигзагом

Орел і петлиця (вироблені після початку війни), пришиті зигзагом. Орел пришитий за «відступ» в 1 мм. (3)

фото - орел, пришитий швом зигзагом без відступу
фото - петлиця, пришита звичайної поздовжньої строчкою

Орел, пришитий до збірки куртки (нижня деталь йде під кишеню). Петлиця, пришита лінійної строчкою, лівий (насправді нижній) шов на петлиці - прихований. (3)

Існувало декілька типів нагрудних орлів Вермахту і кілька типів петлиць. Різні петлиці і орли породжувалися спробами прикрасити/спростити/замаскувати уніформу. Ці типи нашивок зараз розрізняються за роками їх створення, наприклад М36 або М40, проте в Німеччині часів війни такої термінології не було. Більш того, не було жорстких правил, що прив'язують конкретний тип нашивки до конкретної моделі польовий куртки. Звичайно, на чорній формі танкістів орли були на чорному тлі, а на фельдграу - на зеленому, але не більше того.

Технологія виготовлення нашивок розрізнялася залежно від тиражу. Вищі офіцери носили нашивки, вишиті вручну (польові офіцери - часто штамповані з металу), а рядові і унтер-офіцери отримували нашивки, вироблені масово. Вермахт зазвичай носив ткані нашивки (так званий у німців стиль BeVo: спосіб, винайдений ще в 1804 французьким інженером Жозеф Марі Жаккар). В СС застосовували як BeVo, так і вишивку (яка грубіше і рельєфніше Bevo, на шматку щільної тканини). У Люфтваффе за рідкісним винятком всі нашивки представляли собою вишивку.

У Вермахті і Люфтваффе існував певний набір дизайнів, які передавалися різним виробникам для виготовлення. Тому дизайн багатьох нашивок Вермахту однаковий, будь то початок або кінець Війни. Тільки виробники сучасних копій не завжди ретельно підходять до своєї роботи і справили на світло масу небачених зразків ... В СС дизайнів було більше, так як організація ця спочатку не військова, а політична, до якості нашивок ставилася простіше.

Наприклад, камуфляжні кепі військ СС з 1 грудня 1942-го за наказом рейхсфюрера СС несло символіку - орла і череп. Нашивки пришивали відразу в процесі виготовлення кепі, на осінню - рудого кольору, на весняну - зеленого. Справа була до другої половини війни, про красу дбали мало (самі кепки вже виготовлялися з обрізків матеріалу від блуз і плащ-наметів), нашивки були пристрочите на машинці грубими квадратами (див. фото), мали потворний дизайн і огидна якість. Незабаром розпорядження скасували, і залишок кепок пішов у війська без нашивок. А солдати СС пришивали орла і/або череп або кріпили металевий череп на кепці за бажанням.

Інша справа, що кожен реконструктор бажає отримати «найкрасивішу» нашивку!фото - символіка на камуфляжній кепці СС

Символіка на камуфляжній кепці СС пришита грубо, не по контуру. З іншого боку машинна строчка «весняної» символіки накладається на рядок «осінньої» (оригінал). (1)

фото - невикористаний орел Люфтваффе
фото - невикористаний орел Вермахту

Орел Люфтваффе, вишитий шовковою ниткою на шматку сіро-блакитного сукна. Відрізаний від стрічки орел Вермахту, срібляста нитка (оригінали). (4)

Пришивання нашивок

На допомогу реконструкторів

1) Вручну. Можна відпорювати підкладку на час пришивання або можна прихоплювати її стібками. Від нашивки зайве обрізати, залишивши 5-10 мм навколо корисною (те, що залишиться видимим) частини нашивки. Якщо обрізати врівень, ваша нашивка розпуститься.

Загнути краї нашивки під неї (урівень) і притиснути теплою праскою. Можна трохи підрізати основу на кутах. Нашивка повинна прийняти вигляд, ніби вона вже пришита. Не можна використовувати гарячу праску, майже всі копії зроблені з синтетичних матеріалів і при такій обробці можуть оплавитися.

Докласти нашивку до куртки і закріпити шпильками, потім приметать білою ниткою. Потрібно приміряти куртку із закріпленою на ній нашивкою і переконатися, що нашивка пришита рівно. Змінити її положення або вирівняти вигини пізніше буде неможливо.

Пришити начисто: крихітними стібками обшити нашивку по всьому контуру. Після нашивку можна помочити водою і ще раз пропрасувати теплою праскою, щоб вода випарувалася - нашивка ляже як влита.

2) Полумашінним способом. Обрізана як в п. 1 нашивка прикладається до місця пришивання. Крейдою або милом позначається початок і кінець машинної строчки. Після чого нашивка пристрочує зворотною стороною, перегинається навколо машинного шва і далі дошивають вручну. Таким чином, машинний шов невидимий.

3) Машинним способом. Нашивка обрізається як в п. 1. Потім краю підгинаються, але не урівень, а з допуском 1-2 мм. За ці міліметри нашивка буде пришита швом-зигзагом, щоб шов не закрив корисну частину нашивки.

Втім, на рідних зразках шов іноді все-таки залазив на зображення.

Пришивати можна поздовжньої строчкою, хоча такий спосіб застосовувався рідше, ніж шов-зигзаг.

Джерела:

1) Michael D. Beaver with J. F. Borsarello, "Camouflage uniforms of the Waffen SS";

2) Ricardo R. Cardona & Antonio G. Sanchez, "Deutsche Heeresuniformen und Ausr?stung, 1933-1945";

3) Laurent Huart & Jean-Philippe Borg, "Feldbluse. The german sodier's field tunic, 1933-45".

4) Магазин "Lakesidetrader".

Використано матеріали www.replik.ru.

Адміністрація висловлює глибоку вдячність автору за цікаву статтю.

Ця стаття російською
Студия Дизайна Вышивки. Разработка дизайна компьютерной машинной вышивки. Софи - изысканная одежда для женщин. Юбки, пиджаки, трикотажные кофты - классическая женская одежда для офиса. harmonious harmonious
harmonious harmonious